Що потрібно знати про особливості державної реєстрації немовля : ким і як проводиться державна реєстрація народження; які права має немовля; як визнається батьківствоРегулює сімейні відносини Закон - Сімейний кодекс України, він же охороняє права дитини у родині.
При народженні нової людини вкрай важливим моментом є визначення його походження від батька й матері, що здійснюється одночасно з державною реєстрацією народження дитини.
У відповідності зі статтею 52 Конституції України діти рівні у своїх правах незалежно від того, народилися вони в шлюбі або поза нього.
Про що батьки маляти повинні знати...
У відповідності зі статтею 121 Сімейного Кодексу України права й обов'язки матері, батька й дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Підставами виникнення прав і обов'язків матерів, батька та дитини є походження дитини, тобто наявність кровного споріднення між ними; а також реєстрація цього походження в порядку, установленому законом.
Визначається походження дитини в момент державної реєстрації народження.
Визначення походження дитини залежить від того, чи перебувають батьки дитини в шлюбі чи ні.
Якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір’ю, а чоловік- батьком дитини за заявою будь-кого з них. (статті 122, 133 Сімейного Кодексу України).
Якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу (смерті, розірвання шлюбу) або визнання його недійсним, державна реєстрація народження дитини проводиться у такому самому порядку, як і державна реєстрація народження дитини, батьки якої перебувають між собою у шлюбі.
Дружина й чоловік вправі подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву чоловіка та дружини (колишнього подружжя) про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини, а також заяву матері та батька дитини про визнання батьківства. Якщо колишній чоловік матері дитини не може особисто за’явитись до органу державної реєстрації актів цивільного стану для подання такої заяви, то його заява, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, може бути подана через представника. Повноваження представника у такому випадку повинні ґрунтуватися на нотаріально посвідченій довіреності.
Якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу або визнання шлюбу недійсним, але після державної реєстрації повторного шлюбу її матері з іншою особою, батьком дитини зазначається чоловік матері в повторному шлюбі.
Якщо ж мати дитини не перебуває у шлюбі та немає спільної заяви про визнання батьківства , прізвище та громадянство батька дитини зазначається за прізвищем та громадянством матері, а власне ім’я та по батькові дитини за вказівкою матері відповідно до частини першої статті 135 Сімейного Кодексу України.
Якщо батьки дитини не перебувають у шлюбі, то вони можуть подати заяву про визнання батьківства ще до народження дитини. А якщо батько дитини не може особисто подати заяву про визнання бать кітва, вона може бути подана через представника або надіслана поштою за умови нотаріального посвідчення справжності підпису заявника на цій заяві.
Позов про визнання батьківства може бути пред'явлений матір'ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, що виховує дитину, а також самою дитиною, що досягла півноліття.
Такий позов може пред'явити і громадянин, що вважає себе батьком дитини.
При державній реєстрації народження дитини одночасно з походженням визначаються його прізвище, ім'я та по батькові.
Якщо батьки дитини мають спільне прізвище, то це прізвище присвоюєтьсяі їх дітям . При різних прізвищах прізвище дитині присвоюється за письмовою згодою батьків, або подвійне прізвище, утворене шляхом з’єднання прізвищ батьків. Якщо хтось з батьків не може з’явитися особисто до органу державної реєстрації актів цивільного стану, то заява, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, може бути подана через представника, повноваження якого повинні ґрунтуватися на нотаріально посвідченій довіреності.
Власне ім’я дитини визначається за згодою батьків. Якщо дитина народжена жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності спільної заяви про визнання батьківства, власне ім’я дитині визначається матір’ю.
По батькові дитині присвоюється за власним ім’ям батька. Якщо батько має подвійне ім’я, дитині по батькові присвоюється за одним з імен батька на вибір батьків. На прохання батьків по батькові дитині може присвоюватися за національними традиціями і не присвоюватись взагалі.
Державна реєстрація народження дитини провадиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них. Підставами для проведення державної реєстрації народження є: медичне свідоцтво про народження або медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального, форма якого затверджена Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 року.
Якщо реєстрація народження дитини, народженої в іншій державі, не була проведена компетентним органом такої держави або дипломатичним представництвом чи консульською установою України, підставою для проведення державної реєстрації в Україні є медичний документ іншої держави, що підтверджує факт народження дитини, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’ язковість яких надана Верховною Радою України.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за заявою батьків дитини , одного з них, а в разі смерті батьків або в разі якщо вони з поважних причин не можуть зареєструвати народження, заявниками можуть бути родичі батьків, уповноважений представник закладу охорони здоров’я, в якому народилася дитина або в якому вона цей час перебуває.
Не всі подружні пари можуть мати дітей, і багатьом парам доводитися звертатися до нових науково-медичних розробок в області штучного запліднення.
Сімейний кодекс України регулює визначення походження дитини від батька, матері при штучному заплідненні й імплантації ембріону людини.
Так, у випадку народження дитини жінкою, якій в організм було перенесено ембріон людини, зачатий подружжям у результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, державна реєстрація народження проводиться за заявою подружжя, яке дало згоду на таке перенесення.
Державна реєстрація народження дитини проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження, виданого установою охорони здоров'я, де народилося Ваше маля; свідоцтва про шлюб батьків, заяви матері, яка не перебуває у шлюбі; спільної заяви батьків про визнання батьківства; паспортів батьків (паспорта одного з батьків).
Шановні батьки!
Пам’ятайте, що зареєструвати народження маляти Ви зобов'язані не пізніше одного місяця від дня народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, де Вам вручать свідоцтво про народження Вашої дитини - перший документ, що засвідчує його особистість, першу сторінку його майбутньої біографії, а також витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження ( в виконавчому органі селищної ради - довідку) для виплати одноразової допомоги. У випадку державної реєстрації народження дитини згідно ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України мами одержують ще і витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян для отримання щомісячної допомоги.Автор: Начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ялтинського міськ